Haber

Sığınmacıların Belçika’da teknelere sığınması gündemde

Göçmenlerin Avrupa ülkelerine girişini engellemenin yanı sıra sınır dışı edilmeleri için de birçok formül deneniyor.

Üçüncü ülkelere gönderilme konusunun da gündemde olduğu ülkelerde göçmenlerin barınma durumu da tartışma konusudur.

“Göçmenler tekneye sığınsın”

Bu bağlamda, Belçika’da Göçmenlik ve İltica Bakanı Nicole de Moor’un, sığınmacılara barınak bulunmamasına ilişkin krizi incelemek için ülkenin liman yetkililerine teknelere barınma sağlamak üzere bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

Yerel basına göre Moor, sığınmacılarla ilgili kabul krizinin yaşandığı ülkede uzun süredir kalacak yer gösterilmediği için alternatif bir çözüm arıyor.

De Mooor, bu amaçla Antwerp, Bruges, Ghent ve Ostend limanlarına mektuplar gönderdi.

Mektupta, Belçika Federal Sığınmacı Kabul Kurumu’nun (Fedasil) kısa vadede gemi veya mavna tutmak için çeşitli nakliye şirketleriyle temaslarda bulunduğu ancak uygun yer bulmanın sorun gibi göründüğü belirtildi.

Şu anda yaklaşık 200 sığınmacı, 2000 yılından bu yana Ghent limanındaki böyle bir yüzen komplekste kalıyor.

De Moor’un önerdiği çözüme konu olan tekneler, daha çok yüzen bir konteyner köyüne benziyor.

Belçika’da mülteci krizi sürüyor

Belçika’da bir yılı aşkın bir süredir sığınmacılar için barınak ve sağlık hizmetlerinin bulunmaması konusunda bir kriz yaşanıyor.

Fedasil, bekleme listesinde 3 bine yakın kişinin olduğunu, kapasitesi dolduğundan kabul sürecinin yavaş ilerlediğini ve sığınmacılara hizmet veremediğini savunuyor.

Fedasil’in kabul merkezlerine kabul edilemeyen mültecilerin bir kısmı sokaklarda yatarken, bir kısmı da metruk binalarda yaşıyor.

STK’lar Brüksel mahkemelerinde Fedasil’e ve devlete karşı binlerce dava kazandı. Avukatlar, mahkeme kararlarına uyulmaması üzerine sığınmacıların davalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyor. AİHM, Belçika’ya bugüne kadar 5 kez sığınmacılara barınak sağlamadığı için tedbir kararı aldı.

cekerek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu