Teknoloji

NATO Genel Sekreteri Türkiye ile İsveç’in üyeliği konusunda diyalog başlatmak istiyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Norveç’in başkenti Oslo’daDışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısının sonunda basına açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, İsveç’in üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine “İsveç’i üyelik için davet etmeye karar verdiğimizden beri Ankara’daki siyasi liderlerle yakın ve sürekli temas halinde oldum. Ayrıca düzenli olarak toplanan kalıcı bir mekanizmamız var. Bu süreçte ağır ama artık seçim de bittiğine göre diyaloğu ve süreci yeniden başlatmanın değerli olduğunu düşünüyorum.”dedi.

Stoltenberg, Türkiye’ninİsveç’in üyeliğini destekler, Macaristan’ınDaha önce de bu yönde taahhütte bulunduğunu ve bu nedenle her iki ülkenin de İsveç’in üyeliğini onaylayacağına inandığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna konulu toplantıda hazır bulunuyor NATO-Ukrayna Komisyonu’Bunu yeni bir NATO-Ukrayna Konseyi’ne yükseltmeyi tartıştıklarını kaydederek, “Bu, güvenliğimiz için kilit konuların tartışılacağı masada Ukrayna ile ortak bir istişare forumu kurulması yolunda önemli bir adım olacaktır.”söz konusu.

Stoltenberg, toplantıda tüm müttefiklerin Ukrayna’daki dayanaklarını artırmaları gerektiğini söyledi. F-16’larsavaş için pilotlar yetiştirmek ve savaş bittiğinde bu ülkenin NATO’yaÜye olmayı kabul ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu