Haber

Kremlin: Rusya’nın New START’ı sürdürmesi Batı’nın yaklaşımına bağlı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Yeni Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması’nı (START) devam ettirmesinin Batılı ülkelere bağlı olduğunu belirterek, “Her şey Batı’nın yaklaşımına bağlı olacak. Endişelerimizi dikkate alma iradesini gösterirlerse durum değişir.” söz konusu.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Rusya’nın kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan ABD ile New START’a katılımını askıya almasını değerlendirdi.

Rusya’nın Yeni START kararına Batılı ülkelerin ilk tepkisinin müzakereler için “umut verici” olmadığına işaret eden Peskov, “Öte yandan şartlar zaman içinde değişebilir. Rusya güvenliğini sağlamak için her şeyi yapmalı, silah kontrolü konuları da dahil. Rakiplerimizin normal müzakere için olgunlaşmasını beklerken sabırlı bir yaklaşımı sürdürmek bizim için paha biçilmez.” değerlendirmesini yaptı.

Müzakere kurallarının değişmesi halinde Rusya’nın Yeni BAŞLANGIÇ’a devam edebileceğini belirten Peskov, “Her şey Batı’nın yaklaşımına bağlı olacak. Endişelerimizi dikkate alma iradesini gösterirlerse durum değişir” dedi. söz konusu.

gaziosmanpasaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu