Haber

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un Tayvan açıklaması Çin ile gerilimi ateşledi

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol’ün Çin ile egemenlik çatışması içinde olan Tayvan’a ilişkin açıklaması iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Veydong, Güney Kore’nin Pekin Büyükelçisi Chung Jae-ho’yu bakanlığa çağırarak, Yoon’un Tayvan ile ilgili sözlerini protesto ettiklerini bildirdi.

Yoon, geçtiğimiz hafta Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Tayvan Boğazı’nda artan gerilimin Çin’in statükoyu zorla değiştirme girişimlerinden kaynaklandığını, Tayvan meselesinin sadece Çin ile Tayvan arasında bir çatışma olarak görülmeyeceğini söylemişti. ama tıpkı Kuzey Kore gibi bir “küresel sorun”. ifade etmişti.

Yoon’un sözlerinin kabul edilemeyeceğinin altını çizen Bakan Yardımcısı Sun, Büyükelçi Chung’a, “Güney Kore lideri yaptığı açıklamada ‘tek Çin’ ilkesinden bile bahsetmedi, Tayvan meselesini Kore Yarımadası meselesiyle karşılaştırdı. konusu ve Tayvan meselesi, kapsamı ve niteliği ile prestijinden tamamen farklı ve kıyaslanamaz.” söz konusu.

Sun, Yoon’un sözlerinin, 1992’de Çin ile Güney Kore arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Seul tarafından yapılan “en yanıltıcı açıklama” olduğunu vurguladı.

Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin ana sebebinin adadaki ayrılıkçı faaliyetler olduğunu savunan Sun, “Kore tarafının, Orta Doğu’daki diplomatik ilişkilerin temelini oluşturan Ortak Deklarasyon’un ruhuna uymasını istiyoruz. Çin ve Güney Kore, ‘tek Çin’ ilkesine ve Tayvan meselesindeki sözlerine bağlı kalmaya ve sizi onların eylemlerine dikkat etmeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullandı.

Büyükelçi Chung da Sun protestosuna Güney Kore’nin “tek Çin” ilkesine bağlı kaldığını ve bu duruşun değişmediğini söyleyerek yanıt verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, 20 Nisan’da Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında Yoon’un sözlerine ilişkin sorulan bir soruya, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ikisi de BM egemen ülkelerdir. Kore Yarımadası’ndaki sorun ile Tayvan sorunu doğası, nedenleri ve tarihi bakımından farklıdır, bire bir cümleyle söylenemez.” değerlendirmişti.

Güney Kore, Sözcü Wang’ın açıklamasına tepki gösterdi ve Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Chang Ho-jin, Çin’in Seul Büyükelçisi Shing Hayming’i bakanlığa arayarak açıklamanın “ciddi diplomatik edepsizlik” olduğunu söyledi.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelere Tayvan ile diplomatik bağlarını kesme kuralı koyuyor.

haber-derince.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu